samipousa.cz

Tištěné podklady pro vaše plánování - Knihy a průvodce, mapy a internet 

Samozřejmě, že dost informací najdete na internetu, ale pro začátek je nejlepší koupit si knihu o oblasti, kam se chcete vydat a internet studovat až pak. Koupit si turistického průvodce a doma si ho předem prostudovat je podle mne nezbytné. Kniha nám dá ucelený přehled, který v internetu nemáme. Víte, že USA má 119 krát větší plochu než Česká republika?

 

Doporučuji vynikající knihu „Kalifornie“ od nakladatelství IKAR, kde je mnoho místa věnováno též významným a turisticky zajímavým městům. Je s mnoha fotografiemi, popisem, mapkami a s tipy pro návštěvníky, co navštívit. Tuto knihu se pro její obsažnost vyplatí vláčet sebou, protože do Kalifornie určitě pojedete. V CA (Kalifornii) toho je nejvíce k vidění a také má to nejkrásnější moře. Některými oblastmi kniha provádí i za hranicemi státu.

 

Jako další knihu jsem si pořídil „USA- západní pobřeží, Rocky mountains, jihozápad“ od Nelles Guide. Je zde navíc také mnoho obecných užitečných informací, jak se chovat a orientovat a popisuje zemi formou konkrétních výletů. Taky obsahuje nějaké fotky a malé mapky oblastí, není ale tak obsažná jako kniha předchozí.

 

Poslední knihou kterou jsem měl já byla „Západ USA“ od Baset. Tato kniha je nejméně obsažná věcně, ale věnuje hodně prostoru přírodě a zvířatům, takže je vhodná  pro milovníky přírody...

Jakmile si načrtnete vaší první trasu, můžete vyhledávat další informace o místech na internetu. Zde je však většina informací v angličtině. Pro návštěvu parků, zahrad, muzeí a atrakcí je užitečné znát předem jaké je vstupné, otevírací hodiny, nebo za jakých podmínek je možné místo navštívit (některá místa je nutné předem rezervovat). Podle fotografií, které zde naleznete, si také uděláte představu, co můžete vidět a jestli je to pro vás zajímavé, to asi hlavní výhoda.

 

Další nezbytností pro vaše plánování jsou tištěné mapy:

Pro tento výlet jsem si zakoupil v Česku dvě mapy, a sice "Kalifornie" od Marco Polo v měřítku 1:800 000 a dále "USA WEST", rovněž od Marco Polo v měřítku 1:2milony.

Prvá "Kalifornie" má dostatečně detailní zobrazení, aby se podle ní dalo jet mezi městy, a zobrazuje i národní parky a ostatní věci, které nás zajímají. Rovněž- a to je důležité- vyznačuje tzv. Scenic routes, tedy zážitkově krásné trasy, které se vyplatí projet,  abychom z Ameriky neviděli jenom dálnice. Na to, aby jste se vymotali z většího města je samozřejmě velmi hrubá.

poznámka: Autoatlasy informace o parcích a topografii postrádají a tedy nejsou pro plánování vhodné.

 

Druhá mapa "USA WEST" poslouží dobře pro celkový přehled projeté vzdálenosti, směru a cílů naší plánované trasy. Pro samotné navigování (bez automobilové navigace) už je ale méně vhodná a rovněž je v ní přirozeně méně informací, ale doporučuji ji také, protože samostatné mapy těchto států asi v Česku nekoupíte a bylo by to i zbytečné.

 

Já měl díky svým předchozím pobytům ještě mapy jednotlivých států vydané americkou automobilovou asociací (AAA) mapy, které se dají obstarat v USA. AAA mapy jsou vydávané speciálně pro silniční provoz, ale obsahují i turistické údaje.  Pokud je získáte, bude to pro vás výhodou, ale nejsou bezpodmínečně nutné, zejména máte-li navigaci. Jejich výhoda je v tom, že vidíte, co cestou míjíte. Trkne vás, že jste o tom četli a můžete si lépe zvolit trasu. Tyto mapy jsou oboustranné, z každé strany je jeden (sousedící) stát. Pokud je chcete získat, zjistíte si po internetu, kde je ve „vašem“ městě v USA kancelář AAA. Tam si zaplatíte roční členství (odhaduji to dnes tak na 50 dolarů, dříve 30) a dostanete zdarma tolik map jednotlivých států USA (a Kanady), o které si řeknete. Krom toho získáte určité benefity, jako pomoc řidičům (výměna kol, dovoz benzínu podle aktuálních podmínek zápisného). Dále zdarma obdržíte tlusté knihy s turistickými informacemi státu a seznamem ubytování a kontakty na ně pro ten který stát. Bohužel většinou na místě už není čas se tím prokousávat. Kvůli váze jsem je také při návratu zanechal v USA.

 

Do mých map jsem tužkou zakreslil plánovanou trasu. Klidně se tomu smějte, já vím své. Když jste na cestě, tak takovou přípravu oceníte, protože pod vlivem dojmů a únavy se vám plány vykouří z hlavy. A pak máte jistotu, že neuděláte chybu.  Zároveň porovnáváte mapu navrženou vaší navigací (na displeji) s reálnou mapou. Mapy stažené z internetu (zdarma) jsou vcelku k ničemu, protože obvykle zobrazují jen popisovanou malou oblast s minimem detailů a jsou špatně čitelné.

 

Průvodce na cestu