samipousa.cz

Digitální podklady pro vaši cestu (internet)

Kdo to umíte dobře s internetem a běžně pracujete s plánovači, tak mějte pochopení. My dříve narození jsme sice už taky měli doma žárovky a vodovod, ale ještě nemáme od narození plochý ukazovák od klikání myši. Tak to je kapitolka pro ty, co mi rozumějí:

 

Takže už máte mít představu, kam a kudy jet a tužkou tence v mapě nataženou čáru z místa A do místa Z. Teď totiž teprv nastane ta správná legrace: počítání kilometrů a hodin.:

Navrženou trasu zadáme do plánovače v  www.maps.google.cz. Tento vyhledávač jsem ověřil jako nejlépe vyhovující mým potřebám, zejména proto, že jej snadno donutíte ke změně trasy přes vámi požadovaný bod na mapě. Výhodou také je, že vám popíše trasu v češtině a můžete si přepnout na kilometry místo mil. Výsledkem nalezené trasy je popis trasy bod po bodu, celková vzdálenost a odhad doby jízdy. Dále si můžete vytisknout schematickou mapu s vaší cestou, kterou můžete porovnat s mapou skutečnou, nebo tou na navigaci, která je ale titěrná. Pro ty, kteří navigaci sebou mít nebudou, je to pak náhradní řešení, které si ovšem musí vytisknout doma předem a vézt v 5cm šanonu sebou jako já.

 

 Nyní tedy trochu popíšu práci s plánovačem pro ty, kteří nepracují s počítačem tak často. Ostatní to nemusí číst a přeskočí dále: Do adresy na internetu napíšete www.maps.google.cz, objeví se vám mapka naší republiky, vy zvolíte „vyhledat trasu“. Do bodu A napíšete například: číslo domu, ulici, město, stát. (číslo domu a ulici lze vynechat). Stát pište vždy, protože v USA se názvy míst v jednotlivých státech opakují. Do bodu B napište obdobným způsobem cílovou adresu. Pokud neznáte číslo ani ulici, program to vezme do centra, nebo něco nabídne. Pro ukázkový příklad letiště v Los Angeles (LA) postačí napsat jeho zkratku LAX. Uvedu příklad: z letiště na adresu českého generálního konzulátu. Ne že bych vám přál mířit hned tam, ale pro demonstrativní účely je to vhodná adresa.

 

Tedy do bodu A napište LAX, ale než dopíšete, že to je letiště, tak se vám nabídne asi 5 možností, z nichž si vyberete tu International airport. Do bodu B napíšete adresu konzulátu: 10990 Wilshire Blvd, LA, CA. (LA je Los Angeles, CA je California a to číslo je číslo popisné). Pokud neznáte zkratky států v AJ, tak je vypište slovy. Plánovač si pamatuje vaše minulá hledání, co jste napsali (i s vašimi chybami) a mně tedy již po napsání „10990 wilshire“ již nabízí 5 možností, z nich vyberu jen tu správnou dopsáním zkratky blvd (bulvár). Ještě můžu zvolit, zda chci jet po dálnici nebo ne, případně zda se vyhnout zpoplatněným úsekům (v LA nejsou). Řekněme, že pro začátek se chci vyhnout dálnici, tak to zatrhnu a potvrdím volbu. Vy však vždy raději zvolte možnost dálnice, v celých USA nejsou zpoplatnělé (až na pár výjimek).

 

Vpravo vám naskočí přehledová mapka s vyznačenou modrou čarou navrhované trasy. Vlevo mi ale program nabízí pod nadpisem "navrhované trasy" hned dvě různé trasy. Postavím se kurzorem na tu druhou možnost a na mapě se mi modře vyznačí alternativní trasa. Vyberu si druhou a klepnu na ni. Nyní postavím kurzor na mapku vpravo a kolečkem myši nazvětšuji mapu. (Rázem vidím, že to je asi trochu větší město, než to na první pohled vypadá.) Postavím se zas na tabulku vlevo, a jak myš jede po řádcích s popisem trasy, očíslované body trasy se zobrazují na mapce vpravo. A pokud chci získat představu o tom, jak vypadají ulice, klepnu na postavičku vedle popisu trasy vlevo. Mapka se rozpůlí a vidím foto náhled ulice v reálu.  Je to pěkné, až na to, že do auta si to sebou asi nevezmu, ale mohu si alespoň vytisknout ten itinerář trasy s mapkou. Pokud si takhle plánujete trasy mimo města, je bodů pochopitelně méně a fotky terénu nemusí být vždy k dispozici.

Zato navigace vás povede vždy a všude. Jsou v ní celé státy i s tou nejzapadlejší dírou, mám to vyzkoušené. Jediný problém může nastat, že adresa není zadána správně.

 

A ještě jak změnit trasu: na modře vyznačené trase v návrhu kliknutím uchopíte libovolný bod a ten přetáhnete tam, kam potřebujete. Linka se přetáhne včetně přístupové i odjezdové trasy na nové místo, jako když napínáte luk. Celý itinerář nalevo se zároveň upraví. Jak jednoduché oproti jiným plánovačům! A stále to ještě není vše.

Když se chcete podívat, jak to na vaší trase vypadá v reálu, přetáhněte si panáčka z rohu mapy napravo na požadovaný bod. (tato funkce je dostupná ve většině měst). Zobrazí se vám fotografie místa a pod panáčkem na spodní půlce s mapou se na zeleném terčíku objeví šipka, kterým směrem se zrovna panáček dívá. Nyní můžete uchopit libovolný bod na fotografii pohledu a posunout pohled žádaným směrem. Dále se můžete pohybovat kamerou vpřed nebo vzad po fotce tím způsobem, že kliknete na bílý terčík, které leží na silnici v požadovaném místě na trase. A konečně- můžete přepnout topografickou mapu na satelitní fotografii, kterou lze kolečkem zvětšovat či změnšovat. No vypadá to komplikovaně, ale když si to 3x vyzkoušíte, tak to tak těžké není.

Fotogalerie: Digitální podklady