samipousa.cz

Rady pro fotografování

Tyto řádky jsou určené především pro majitele kompaktů a kapesních digitálních aparátů, tedy pro turistické fotografování. Každý si poveze aparát, nebo kameru, kterou má, aby si udělal vlastní snímky. Podívejte se, na co by jste neměli zapomenout a na co být připraveni: 

 

Po roce zjistíte, že co není na fotce, není ani v mysli a tak jste rádi, že je máte.

 

Používal jsem foťák se zadním displejem bez hledáčku, který lze použít též jako kameru. Po cestě jsem řešil především dva hlavní problémy: Nedostatek paměťových karet a nedostatečnou kapacitu akumulátoru mého foťáku. Paměťové karty jsem si opakovaně opatřoval v supermarketech, kde byly obvykle levnější, než ve fofo shopech, ale akumulátor nezbylo, než dobít v hotelovém pokoji nebo v chatičce v kempu. Takže odpoledne jsem již musel snímkování často omezit. Myslím, že není od věci vzít si foťáky dva, pokud je máte. Máte-li ještě kameru, je lepší filmovat na kameru než na foťák, dá to lepší výsledky.

 

Nejlepší je mít digitální zrcadlovku, vydrží a dá vám nejlepší výsledky!

 

V Kalifornii je i v zimě hodně slunce a čitelnost zadního displeje není dobrá, zejména když máte sníženou intenzitu jasu kvůli šetření baterek nebo akumulátoru. Kromě toho budete mít nasazeny sluneční brýle, takže často jsem je musel sundavat, abych vůbec něco viděl. Tím jsem ale byl oslepený sluncem, takže je lepší používat hledáček, pokud jej váš foťák má. Pokud máte sluneční brýle s polarizovanými skly, jakmile natočíte foťák na výšku, displej vám úplně zčerná. Doporučuji mít čepici kšiltovku, ta vám zastíní brýle i hledáček, takže lépe vidíte.

 

Moje snaha o zachycení pohyblivých snímků jako jsou záběry moře, panorama krajiny, nebo terén snímaný za jízdy autem na můj malý foťák mne vedla ke školáckým chybám, které jsem znal a přesto jsem se jich dopustil. Pohyb kamery stranou byl i přes moji snahu příliš rychlý, začátek i konec díky nevhodně umístěnému tlačítku na foťáku roztřesený a akumulátor byl dříve vybitý. Samotné záběry pak byly příliš krátké a uspěchané - jako výsledek snahy šetřit kapacitu karty i akumulátor.  Na film se prostě má používat kamera k tomu určená, a pokud ji máte, neváhejte ji sebou táhnout. Samozřejmě by jste měli mít takovou, která vám umožní záznam na moderní paměťové karty, které dokoupíte na místě. Na kazety zaději zapomeňte.

 

Fotky pořízené za jízdy z auta jsou málokdy kvalitní, ale nevyhnete se jim. Pokud neřídíte, každého fotografa to svádí k dokumentaci krajiny, kterou projíždí. Doporučuji vozit sebou v supermarketu koupené role kuchyňských ubrousků a sprej na čištění oken, protože čelní sklo je stále zaprášené se šmouhami od hmyzu a když na ně svítí slunce, kamera špatně ostří a snímky jsou zašedlé. Je lepší nespoléhat se na inteligentní režim foťáku, který je pro takovéto snímkování nevhodný. Používejte program Sport, jinak jsou blízké partie krajiny rozmázlé. Často se však do záběru připlete sloupek auta, stěrače, nebo (vždy) odlesk palubní desky. Motivy se naskytují nečekaně a pokud vám foťák dlouho startuje, je na snímek často pozdě.

 

Pro eliminaci odlesků jsem to většinou řešil vystrčením ruky s foťákem se šňůrkou na zápěstí z okénka a fotkou naslepo. Výsledky byly obecně lepší, než snímky pořízené z auta. Pokud to jde, například v národních parcích, je lepší zastavit na místech, kde to je možné. Mám spoustu snímků, které dokumentují krajinu, kudy jsme jeli a jinak bych je neměl, ale jejich kvalita není valná. Ale po roce zjistíte, že co není na fotce, není ani v mysli a tak jste rádi, že je máte.

 

Pokud má váš aparát funkci pro panoramatické snímkování, tak se tuto funkci naučte používat, nebo mějte návod k ruce. Rozhodně tuto možnost využijete na moře, krajinu i budovy a ulice. Některé vyhlídky umožňují i 360stupňovou vyhlídku, která stojí zato. Zejména to platí v pouštích.

 

Pro dobíjení akumulátorů budete potřebovat redukci na americké zásuvky, které mají jiný rozměr než evropské. S odlišným napětím 110 Volt, 60Hz si většinou nabíječky samy poradí, je to na nich napsané.

 

Pro čištění objektivů mějte štěteček proti prachu, nebo alespoň čisté papírové kapesníčky. Jsou místa, která jsou pro fotografování obtížná. Například Antelope Canyon, kdy procházíte úzkou štěrbinou (na rozpažení paží) je fotogenický, ale jemňoučký písek neustále padá na hlavu a do objektivu a atmosféru místa zachytíte pouze bez blesku. Pro takové příležitosti je vhodný malý stojánek, který opřete o stěnu skály. Také vám pomůže pro pořizování společných fotek samospouští.

 

Mějte alespoň jednu pamětovou kartu jako rezervní, ať se nemusíte omezovat. Hodně štěstí!

Fotogalerie: Rady pro fotografování