samipousa.cz

Plánování vaší cesty

Možná by bylo dobré, aby jste si ujasnili, proč chcete vlastně do USA, konkrétně na západní pobřeží, jet. Měli by jste mít konkrétní představu, co by jste chtěli vidět. Určitě to nebude kvůli koupání, to raději leťte do Řecka. Jednak na koupání to moc není, a pak je to trochu moc daleko. Můžete mít třeba představu jet si zahrát do Las Vegas, ale bylo by to přeci jen trochu málo. Pokud jste milovníci přírody, je to dobrý důvod. To co uvidíte v národních parcích, není nikde jinde na světě. Ale to není vše, co můžete zažít.

 

Navštívíte San Francisco, Santa Barbaru, San Diego, Hollywood, můžete vidět  botanické zahrady, letecká, automobilová a jiná muzea, světoznámé pláže, zoologické zahrady, staré i moderní lodě, sbírky ve všemožných muzeích, Disneyland, a mnoho dalších zábavných parků, zlatokopecká města, navštívit slavné i obyčejné restaurace, kaktusy v poušti a tisíc dalších věcí. A to je při takové cestě možné docela dobře, to už dává dobrý důvod k cestě. Většina z vás však patrně bude chtít vidět ode všeho trochu. Na našich stránkách popisujeme, co jsme navštívili a viděli během pouhých tří týdnů.

 

Pokud si dáte tu práci a prostudujete si, co všechno státy jihozápadu pro turisty nabízejí, dovolená vám rozhodně stačit nebude. Záleží vždy na tom, co od takové cesty čekáte. Nebojte se a cestujte sami, pak je váš program jen na vás. Pokud pojedete s cestovkou, budete bez starostí, ale uvidíte desetinu toho, co můžete vidět sami.V každém případě však doporučuji se na takovou vzdálenou dovolenou řádně připravit ještě doma.

 

Jak plánovat cestu? Možná, jako jsme to dělali my

Podívejte se na 3 podstránky této kapitoly (v hlavním menu), kde uvádíme, z jakých podkladů jsme vyšli.

 

My jsme si naplánovali celou dovolenou den po dni. Myslím, že je to nezbytné, protože uvažovat  stylem „na místě se rozhodnu“ - tak nestihnete nic. 

Úspěch vaší cesty stojí na pečlivém plánování.

 

Zaprvé musíte být předem obeznámeni s tím, co vůbec v daném místě můžete, a pak co chcete vidět. To nastudujete z turistických průvodců a z internetu.

Pak musíte vědět, kde to je a jak je to daleko. Nepodceňujte vzdálenosti, které jsou v USA naprosto mimo naše měřítka. My jsme za 24 dnů celkem najeli 10 tisíc kilometrů. I kdyžje pravda, že toho všeho mohlo být trochu méně, chtěli jsme stihnout co nejvíc. Když už letíte takovou dálku a dáte 20 tisíc korun za letenku, mrzelo by vás, kdyby jste najednou nevěděli, kam zítra.

 

Co tedy můžete očekávat? Pokud jste nikdy předtím nebyli v USA, připravte se na to, že než si zvyknete, některé věci fungují trochu jinak než v Evropě. Že krajina mimo města vypadá jinak (je divoká a místy pustá), všechno je tak nějak větší, v létě je horko, dálnice ve velkých městech jsou přeplněné atd. atd. Budete mít časový posun +9 hodin, ale nebudete mít čas na aklimatizaci, nastoupíte do půjčeného auta, zapnete navigaci a vyrazíte naostro.

 

Pokud pojedete v turistické sezoně, která je na západě USA tak asi červen-srpen, můžete mít někde problém najít ubytování, zejména pokud chcete navštívit turisticky atraktivní místa. Spát v autě se nesmí, postavit si stan jinde než v kempu se nesmí, v kempech musíte mít přiděleno místo. Když jedete obydlenou krajinou, můžete narazit i na ubytování v soukromí. Je to značené zeleným nápisem Vacancy (volno), případně No Vacancy, ale není jich mnoho.

 

Některá turisticky atraktivní místa jsou na sezonní termíny zamluvena až půl roku dopředu.

Pokud jedete v sezoně a nejste dobrodružné povahy, pak mé doporučení je mít plán cesty na celou dobu pobytu včetně rezervace ubytování.

 

Já jsem si cestu plánoval jako hobby, tak mi to po večerech třeba s týdenními přestávkami trvalo několik měsíců. Plánování by mělo mít svůj postup. Tak například formality: nejdříve potřebujete biometrický pas, protože potřebujete jeho číslo. Pak žádost ESTA, kterou vyřídíte bleskově namísto víza po internetu, (ESTA zaplatíte kreditní kartou z domova). Kreditní kartu budete potřebovat na rezervace ubytování ať z Česka, nebo ze Států při rezervaci, (stačí komunikace přes internet), a sebou na placení.

 

Dále ověříte letenky, aby jste věděli, jak na tom jste finančně: Nejprve si zjistíte jejich cenu a časové možnosti příletu, kvůli plánování prvního dne. Kupovat letenky dlouho dopředu jde, ale utopíte v nich peníze. Jenže jejich rezervaci je třeba zaplatit do několika dnů, jinak propadne. A bez letenky je riziko objednávat hotely. Ostatně ty také zarezervujete jen tím, že pošlete údaje kreditní karty. Dokud však nemáte letenky a ubytování, nemůžete si zcela detailně plánovat cestu.

 

Nebojte se komunikovat s rezervačními systémy, ze začátku lze plánovat jen "jako", tedy po internetu objednáváte rezervace a získáváte přehled o cenách i termínech. Dokud požadavek definitivně neodešlete, tak o nic nejde, protože komunikujete s počítači.

 

Od určitého okamžiku se však již nevyplatí váhat, protože pokud plánujete cestovat v turistické sezoně, mohou být pozdější rezervace nedostupné.

Pro plánování trasy podle vašeho plánu potřebujete nejlépe dobrou mapu (ne atlas), kterou koupíte v knihkupectví, turistické průvodce a internet.

Plánování krok po kroku

 

Aby to bylo přehlednější, rozdělil jsem téma plánování na několik dalších kapitol ve hlavním menu, které jsou rozepsány na stránkách:

- Kolik to celé bude stát?

- Hotely, motely, kempy

- V půjčovně aut, řízení

- Navigace po cestě

- Naše cesta

 

Můžete se jimi inspirovat. Netvrdím, že to nejde jinak. Řiďte se vlastním rozumem, a možná budete mít ještě lepší plán cesty, než jsme měli my.