samipousa.cz

Výběry z bankomatů, placení, internetbanking, tankování, jak řešit nepříjemné situace

Doporučuji vždy u sebe držet menší hotovost pro případ selhání vaší karty, nedostupnosti bankomatu nebo nemožnosti platit jinak než hotově. Aspoň 200 dolarů na osobu. Na případného doktora vám to stačit nebude, ale na zaplacení nádrže u pumpy ano. Taky je dobré mít alespoň dvě kreditní karty. Bez kreditní karty vás ani imigrační úředník nemusí vpustit do země. Je to jejich obvyklá otázka.

 

Hledáte-li bankomat, ptejte se na „ej-tý-em“, neboli ATM, slovu bankomat nikdo neporozumí. Většina bankomatů vyplácí bankovky v násobku 20 dolarů. Najdeme je kromě bank a na ulicích obvykle také v supermarketech, ale v úplně malém městě to může být problém. Problém také někde je zaplatit vyšší bankovkou než 50 dolarů, z důvodu obavy z falz. Perličkou je, že PIN je obvykle požadován pouze bankomatem při výběru peněz. Při placení kartou však snad nikdy, podpis také ne, ale nenašel jsem zákonitost, podle které se to řídí. Obchodníky prostě zajímá pouze to, zda platba prošla. Nesmíte proto kartu nikdy ztratit, jinak ji někdo vybere.

Při platbě kartou ve velkých městech většinou není problém, ale jsme-li na venkově a malý obchod nebo pumpa nemá on-line připojení, provádí prodavač tzv. autorizaci karty, tedy volá do  služby ověřování karet a ptá se na dostupnost placené částky, která se pak na vašem účtě zablokuje, než vám ji banka odečte. Pokud se ubytováváte v hotelu je automaticky požadována karta předem, kterou v recepci projedou a zablokují příslušnou částku za ubytování, plus něco navíc třeba na bar nebo telefon. Takže karta musí být vždy nabitá. Při odhlášení z hotelu vám částku strhnou podle skutečnosti, můžete však i zaplatit jinou kartou, nebo (což není obvyklé) hotově. Pokud si hotel rezervujete telefonicky, tak musíte nadiktovat údaje karty (jméno, typ karty, číslo karty a platnost).

Při placení v restauraci je docela normální, že kartu odnesou, což v Evropě není možné. Pak přinesou účet, na který dopíšete spropitné (tip) které je obvykle 15% částky a účet podepíšete. Pak vám strhnou vámi navýšenou částku. Pokud to nedodržíte, je to dosti neobvyklé, tip je to obsluhu a vcelku se s tím počítá, o to mají menší platy a jsou tak pobízení k příjemnému chování. 

 

Když tankujete benzin, je tam několik odlišností. Jednak můžete k pumpě zajet ze kteréhokoliv směru, takže auta třeba stojí čumáky proti sobě. Typů stojanů je velké množství a různě se liší. Při posledním pobytu jsem obvykle musel zajít za pumpařem. Je tam displej a ten vám říká, co máte dělat. Nejprve projedete kartu. V LA se pak obvykle ptá na ZIP Code. To je jako naše PSČ. Když jsem zadal to, kde jsme bydleli u známých, hned mě to vyzvalo k zahájení čerpání. Koukal jsem na to vždy s překvapením. Žádný PIN to nechce. Takže jsem natankoval a pak potvrdil tisk účtenky a bylo to. 

V jiných městech to obvykle nešlo. Pak vejdete dovnitř, dáte jim kartu, nebo hotově zálohu a řeknete číslo stojanu. Obsluha vám jej odblokuje a můžete čerpat. Pokyny jsou:   LIFT THE NOZZLE, (ZVEDNI PISTOLI) a SELECT FUEL (ZVOL DRUH PALIVA). U pump jsou jen dvě pistole. Jedna je pro naftu (DIESEL), druhá je společná pro všechny benziny. Volba druhu se provádí stiskem příslušného tlačítka. Máte-li auto z půjčovny, berete vždy nejlevnější Normal. Po zavěšení pistole jdete opět dovnitř, kde proběhne platba z karty, kterou tam necháváte (!) po dobu tankování. Pokud jste dali zálohu hotově, povolí obsluha stojanu načepovat pouze do zálohované částky. Pokud se vám benzin nevejde, tak vám vrátí. Pokud jste nemuseli chodit dovnitř a stojan vám benzin vydal na základě projetí kartou, tak po zavěšení pistole jen odpovíte stiskem tlačítka, jestli chcete, nebo nechcete stvrzenku (Print Receipt?). Zkrátka není jednotný návod jak platit, ale vždy to nějak jde, stačí mít peníze a kredit na kartě.

U některých starších pump na venkově se ještě vyklápí vidlice pod pistolí k uvolnění čerpání směrem nahoru.

 

U některých benzínových pump, vyžadují znát vámi požadované množství hmot před čerpáním předem. Je to spíše výjimka. Pak může být problém, když nevíte, kolik se vám vejde do nádrže. Naštěstí takových pump není mnoho. I proto je lépe mít hotovost. Dáte jim zálohu a po načerpání plné nádrže vám z ní vrátí, nebo zaplatíte kartou.

 

Při placení kartou jsem se nesetkal s tím, že by mi nefungovala, a to jak debetní, tak kreditní. Pro výběry hotovosti z bankomatů používejte vždy pokud možno debetní kartu, protože poplatek vaší domácí bance za výběr z ní je výrazně menší, podle podmínek vaší banky. Samozřejmě musíte mít dostatečné finanční krytí ve vaší bance.

Protože platíte i vybíráte kartami, peněžní prostředky se rychle tenčí a klidně se stane, že vyčerpáte váš kredit. Navíc brzy ztratíte přehled o tom, kolik vám ještě zůstává. Můžete mít malý sešit, kam si budete důsledně zapisovat všechny výdaje, ale je s tím trochu práce. Ale je lepší mít přehled, protože platby se přes internetové bankovnictví zobrazují s několikadenním zpožděním, ačkoliv myslím, že částka se odečítá on-line, tedy hned.

Proto je vždy lepší mít aspoň 2 různé karty (ze dvou účtů a nejlépe ještě různého typu (Mastercard+ Visa apod.)) a vytasit druhou, pokud nastane problém a platba neprojde. Nejlepší asi je mít doma zavedené internetové bankovnictví,  s ovládáním účtu přes telefon.  Občas se vždy dostanete k internetu, buďto v kavárně, nebo v hotelu/ motelu. Tak můžete nejen kontrolovat stav vašeho kartového (debetního i kreditního) účtu, ale i jej dobíjet z jiných vašich účtů převáděním peněz. Fascinovalo mě, že transakce potvrzovaná přes SMS měla stejnou rychlost, (odezvu), jako bych seděl v Praze, a vždy to fungovalo.  

 

Váš telefon musí umět pracovat s vyšší frekvencí GSM1900. Používám v Česku na volání předplacenou kartu, nemám tarif. Na cestu jsem nabil asi 2 tisíce, abych měl rezervu na případné volání, ale v praxi jsem pouze psal SMS. Aby mě lidé nevolali do Států, měl jsem telefon vypnutý a zapínal jej večer pro přijaté zprávy a internet banking. Baterka vydržela bez dobití po celou dobu, i když dobíječku jsem měl sebou, je obvykle na 110-240V. České O2 mi doporučilo manuálně navolil operátora AT&T, a neměl jsem problém s komunikací v žádném státě. Počítejte ale, že pokrytí signálem je pouze ve městech. V pouštích a na horách, v údolích a odlehlých oblastech telefonní signál běžně není. Proto navigace a internet v telefonu vás nezachrání. Funguje pouze satelitní navigace GPS.

Původně jsem si chtěl v USA koupit předplacenou kartu s kreditem pro případ volání. Poprosil jsem známé, zda by mi neřekli, kde se koupí. Telefonovali na různá místa, ale buď mi nerozumněli, nebo není možné jednoduše anonymní kartu koupit. Nevím.

 

 

Jak řešit nepříjemné situace.

 

Člověk by se měl chovat tak, aby se jim co nejvíce vyhnul, protože jste v cizí zemi a nevíte, jak správně reagovat na nestandardní situace. Takovými může být autonehoda, zranění, nedorozumění, setkání s kriminalitou a podobně. Když už se autonehoda stane, zásadně zachováme klid a zůstaneme na místě. Po celém platí USA univerzální číslo 911, kam se volají všechny mimořádné situace (platí i pro rychlou záchrannou i pro policii nebo hasiče). Nebuďte překvapeni tím, že rychlou záchrannou v USA zastávají hasiči. Jsou to asi taky asi zdravotníci a jezdí hasičskými auty, která jsou krásná a každý jim ochotně uhýbá z cesty. Pokud máte navigaci, naučte se z ní vyvolávat vaši okamžitou GPS polohu, kterou můžete nadiktovat operátorovi 911, pokud jste někde mimo město a nevíte kde. Protože vím, že auta z půjčovny nemají lékárničku, vezl jsem si pro jistotu svou z domova a doplnil jsem ji běžnými léky jako živočišným uhlím, endiaronem, acylpirinem a paralenem.

 

Pokud by došlo k nehodě se zraněním, je volání Emergency (pohotovosti) nezbytné. Snažte se vždy z místa nehody pořídit co nejvíce fotografií, (i když jsou to jen blatníky, pro vaši ochranu před pojišťovnou protistrany), též fotit situaci ze široka a nenápadně i stav osádky druhých účastníků nehody, protože se druhé strany obvykle snaží přes právníky ze situace vytěžit co nejvíce a uplatňují zranění, i když jim nic není. Nemá cenu se s nikým dohadovat na místě o vině, situaci řeší pojišťovny se svým pojistitelem zvlášť.

Policie při menších karambolech nehodu nevyšetřuje, pouze dohlédne na to, aby si strany vyměnily ID (aj-dý), tedy doklady. Pro nás platí zásada, vždy při pronájmu auta si zaplatit pojištění odpovědnosti nejen za škodu ostatním osobám (to bývá povinné, přestože každá společnost má jiná pravidla a pojišťovny) ale také naši vůči půjčovně. Více o tom na stránce o půjčování aut.

Při zranění (s tím naštěstí nemáme zkušenosti) se myslím, dostane na místě nezbytného ošetření stejně jako u nás. Problémy nastanou až při hospitalizaci, kdy je důležité, zda jste pro takový případ pojištěni. Každopádně doporučuji pojištění zaplatit před odjezdem a ověřit, že vše řádně proběhlo.

 

Zákroky typu bolesti zubů zpravidla musíme zacvakat za své a hned. Počítejte, že tyto částky jsou velmi vysoké. I proto je třeba, abychom na naší kreditní kartě měli dostatek financí. Také je dobré mít doma někoho, kdo je schopen a ochoten nám na náš kartový účet poslat urgentní peníze.

 

S kriminalitou nemáme žádné zkušenosti, spoléháme se na prevenci a rozumné předcházení vzniku nepříjemných situací. Když půjdete přes Central park v NY v noci, tak si o problém říkáte, možná stejně tak když v noci v SF uděláte špatný posunek na žebrající bezdomovce. Zásadou je mít doklady a peníze na bezpečném místě, na krku nebo na pase, nosit částky, které oželím, pas stačí nosit v kopii a originál nechat v hotelu. Také doporučuji mít kopie platebních karet s telefonními čísly pro blokaci a PINy k nim mít zašifrované, (například vynásobené nějakým číslem, třeba našeho domu. Jde o to, abychom si ve vypjatých situacích vždy lehce vzpomněli.

Na případné oslovení nepřizpůsobivými lidmi nereagujte podrážděně nebo urážlivě, spíše je s úsměvem pozdravte, případně mluvte na ně s úsměvem česky, to je vždycky odrovnalo. Nejlepší rada je, že pokud se pohybujete tam, kde normální lidi, tak vám nebezpečí nehrozí. Když se dostanete ve špatný čas na špatné místo, většinou to vycítíte. A když už se něco nepříjemného stane a přijdete o peníze nebo foťák, tak se s tím vyrovnejte a nekažte si pobyt. Vždyť se vám to může stát i doma. Rozhodně si nemyslím, že by cestování v USA za obvyklých situací bylo pro cizince nebezpečnou věcí. Nebojte se obrátit na policii, funguje lépe než ta naše.

Fotogalerie: Peníze, placení, bankomaty, jak řešit různé situace