Letecká muzea

 

Každý opravdový fanoušek letadel ví, že kolébka letectví je v Kalifornii. Poprvé tu vzlétli bratři Wrightové na motorovém letadle, a od té doby již se již vývoj letadel rozvíjel úžasným tempem. Máme příležitost navštívit zde ta nejhodnotnější a nejkrásnější letecká muzea, kde uvidíme ta nejslavnější letadla, od doby průkopníků letectví až po současnost. My jsme během této cesty žádná muzea nenavštívili, ale občas jsme narazili na některé prospekty v motelech a informačních centrech. Většinu muzejí jsem ale navštívil během mého předešlého pobytu a také jsem navštívil mnohá letecká show. Pokud by jste měli to štěstí, že by během vaší návštěvy zrovna nějaké probíhalo, tak neváhejte je zahrnout do programu. Pokud si uděláte před letní cestou průzkum internetu, máte naději, protože je jich vždy několik za sezonu. Rozdíl od domácích show je v tom, že zde běžně uvidíte ve vzduchu stroje, které v Evropě nemají někdy ani v muzejích.

Proto zde uvádím jen stručně několik muzeí.

Museum of Flying, Santa Monica. Muzeum leží přímo na letišti Santa Monica Municipal Airfield, v LA. V současnosti je v generální přestavbě, proto sledujte termín otevření.  Je to asi nejsnáze dostupné muzeum pro každého návštěvníka Los Angeles.

Možná, když budete přistávat v LA, všimnete si těsně před dosednutím několika letadel ze 2.sv.války u restaurace Proud Bird, hned vedle Sepulveda (ulice). Nejde o muzeum, jen o restauraci, kde venku mají několik stíhaček, jsou ale celé zakonzervované (zalepené otvory a štěrbiny). I tak je možno se k nim dostat, když požádáte personál o přístup.

https://museumofflying.com/

 

Planes of Fame,  a Yanks Air Museum, Chino, CA

https://www.yanksair.com/

https://www.planesoffame.org/  Yanks je podle mne jedno z nejúžasnějších muzeí vůbec. Ne pro jeho výstavnost, je jen v obyčejném hangáru, ale pro stroje, kterými je nadupaný. Mnohé z konkrétních letadel znají i plastikoví modeláři. Třeba zubatý Hellcat s kapkou krve za zoubkem. Součástí je i restaurátorský hangár, kde většinou pracují dobrovolnící, často důchodci a dávají dohromady leckdy i vraky, ze kterých udělají letuschopný stroj. Muzeum leží na letišti, kde jsou i opravny. Jednou mě tam málem porazil B-25, který vyrazil za hangárem po motorové zkoušce. Kolekce je prostě úžasná, spousta letadel se běžně objevuje na air show. Jsou to především letadla ze 2.sv.války. Pořádají se zde také show. 

Za zmínku stojí i krásný exemplář Curtiss Jenny, dřevěný dvojplošník, na kterém se učili piloti, kteří pak odešli do 1.světové války. Po válce armáda tyto přebytečné a nepotřebné stroje rozprodávala komukoliv za pár desítek dolarů. Vznikl termín Barn storm era- doba, kdy ve stodolách byla letadla a lidé s nimi blbli na polích. Hodně amatérů se přitom ale zabilo. Co je na tomto letadle tak výjimečné je, že zde stojí zcela bez potahu. Tenkrát jsem si mohl ofotit každý detail jeho konstrukce. 

 

March Field Air Museum, CA

https://www.marchfield.org/ Zde jsem konečně poprvé uviděl B-29, ale i B-52. Dále různá tankovací letadla, proudové stroje z počátků let 50tých atd.  Muzeum stojí u dálnice a velké stroje stojí venku. Většina s nich - jak je napsáno - přilétla vlastními silami. Ale vlivem podnebí a bez údržby vypadají dost opršele. Měli tam i pár kuriozit, jako japonské stíhačky, které si zahrály ve filmu Tora-Tora. Šlo o přestavěné americké stroje. Uvnitř hangáru byly pěkné exponáty. Vše naleznete na jejich stránkách.

Zde na March field se také pořádají show. Jedno takové jsem navštívil. Pamatuji se, že návštěvníci parkovali na poli kolem drah. Bylo v srpnu pokryté uschlou travou. Aby se předešlo požáru, vojáci ji před akcí zapálili, takže se chodilo popelem po spáleništi a všichni měli nohy jako čuňata. 

Základna je stále vojenská, mají tam především tankovací letadla. 

The Museum of Flight, Seattle

https://www.museumofflight.org/ Jde o výstavné, velké a moderní muzeum.

 

Palm Springs Air Museum, CA

https://palmspringsairmuseum.org/ Muzeum je na civilním letišti. Zdejší B-17 se pravidelně objevuje na různých show, kde si ji můžete prolézt. A spousta dalších letadel.

 

Museum of Aerospace, San Diego, CA https://www.sandiegoairandspace.org/

Muzeum v Balboa parku je prostě úžasné. Jel jsem tam několikrát po dálnici z LA, což je jen něco přes 2 hodiny. Muzeum má vlastní kruhovou budovu, která byla postavena po tragickém požáru, při kterém bylo mnoho letadeol zničeno (například originální Lindbergův Spirit of Saint Luis, se kterým přeletěl oceán). Dnes však jak se zdá, omezená plocha budovy muzeum spíše limituje. Vevnitř je doslova nadupané. Uprostřed budovy je otevřený prostor, které vyplňuje Catalina, před muzeem venku stojí supersonic Black Bird SR-71.

 

A toto je seznam dalších muzeí, který jsem si dovolil půjčit z Wikipedie: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_aerospace_museums

Na závěr přidávám pár fotografií. Tyto jsem ale udělal asi před 11 roky, při mém pobytu a dávám je sem pro lepší představu:

 

Foto letecká muzea