samipousa.cz

Kolik to celé bude stát? Jednotky a přepočet.

Otázka je důležitá, a odpovědět na ni si můžete sami vcelku přesně. Když nasčítáte odhad nákladů podle následujících tipů:

Cena se bude skládat asi z těchto hlavních položek:

1) doma zpáteční letenka

2) doma pojištění na cestu alespoň v rozsahu krytí léčebných výloh plus převoz do ČR, úrazové pojištění

3) pronájem auta, benzin a různá pojištění s tím spojená

4) ubytování

5) vstupy do parků, muzejí, zábavních parků, kulturních akcí

6) stravování

7) nákupy pro vás a dárky

8) drobné kapesné

9) doma pořízení věcí na cestu jako navigace, mapy, boty, oblečení, zavazadla

10) doma pořízení biometrického pasu, ESTA (jako visum), léky na cestu, třeba kontrola u zubaře, ubytování pro psa apod.

 

Je třeba si uvědomit tyto počty:

 

- Cena letenky a pojištění na cestu jsou úměrné počtu osob

 

- Cena za pronájem auta, pojištění odpovědnosti za nehodu a  havarijní auta plus náklady na benzín je konstantní, pojedete-li 4, tedy náklady na osobu jsou čtvrtinové. Cena benzínu je cca 4.00 dolary za galon (což je stále poloviční cena než u nás) a dá se ověřit na https://fuelgaugereport.opisnet.com/sbsavg.html, spotřeba galonů na míli je uvedena v kategorii auta na stránkách půjčovny. Ceny parkovného jsou různé, maximální parkovné za den (pokud stojíte na stejném místě) většinou nejsou přes 20 dolarů, ovšem pokud přejíždíte, může se to prodražit.

1 galon = 3,8 litru

1 míle = 1,6 km

Cena benzínu v přepočtu je podstatně nižší než u nás. Spotřeba aut se pohybuje většinou přes 10l/100km, podle typu.

další přepočty jednotek jsou:

1 palec (inch= vzdálenost)         1 in = 2,5 cm

1 stopa (foot= vzdálenost)         1 ft = 0,3 m

1 libra (pound= váha)                  1 lb = 0,45 kg

1 unce (oz= kmotnost)                1 oz = 28 g

přepočet teploty není lineární:

0°C    = 32 F (Farenheit)

10°C = 50 F

20°C = 68 F

25°C = 77 F

30°C = 86 F

35°C = 95 F

40°C = 104 F

100°C = 212 F

 

- Ubytování lze počítat až asi do 4 osob jako za jedny peníze (většinou se lze ubytovat dohromady nebo za malý paušál za další osoby), ceny zjistíte z internetu. Cena za stan je 15-30 dolarů, za chatku 60-70, za motel 80-100 na noc. Hotel od 100 dolarů výše.

 

- Vstupy do parků vyřešte nákupem univerzálního pasu za 80 dolarů, platí pro osádku auta na jeden rok, výši vstupného do zábavních parků zjistíte na internetu. U zábavních parků přičtěte alespoň 15 dolarů za parkovné. Vstupné do muzejí se pohybuje od tak 8 do 15 dolarů. Vyšší vstupné (třeba do akvária) může být tak 35. Někde je dobrovolné, tedy aspoň 5. Zpropitné personálu v hotelu počítejte asi 2 dolary pro pokojské, v recepci se nedává. Urgentní ošetření u zubaře/ lékaře je minimálně 200 a výše a musí se platit hned, částku u pojišťovny lze vymáhat až po návratu, tedy potřebujeme získat potvrzení.

 

- Ceny za potraviny v supermaketu jsou přibližně jako u nás v přepočtu měn, nabídka je obrovská. V obchodech s potravinami jsme vždy u vytržení a to nejsme žádní jedlíci. Velký výběr je v jídlech mražených, která se jen ohřejí. My se držíme více základních zdravějších potravin. Máslo je většinou slané, nám chutnalo po čase i s medem. Pravda je, že většina potravin musí být ošetřena proti kažení, asi ozářením, nebo chemicky. Úžasná je zelenina a ovoce, které jsou mnohem zralejší a tím i chutnější, než u nás. Jablka a avokáda třeba, to je obrovský rozdíl. Problém je jen s chlebem. Náš tmavý nekoupíte, jen většinou bílé francouzské, nebo kyselé bagety.

Oběd v levné restauraci bez obsluhy pořídíte asi za 6 (hamburger s hranolkya pitím, čínské, asijské, mexické, pizza, nebo za 10 v restauraci s obsluhou. Večeře počítejte 15-25 bez pití, plus 15% zpropitné na osobu, které je nutností.

 

- Ceny se udávají bez taxy (daně). Ta se liší podle státu a je v CA, myslím, asi 8%. A myslím, že na potraviny se neúčtuje. Nákupy závisí na vaší odolnosti a kapse. Průměrné džíny jsou za 60-80, tričko za 15-25, ale vše má velký rozptyl, podle obchodu, místa a značky. Většinou je oblečení levnější, ale móda v USA je jiná od Evropy a více neformální a nám se nelíbila. Hodně se dbá na značky, zvláště mladí lidé. V létě když je teplo, všichni chodí v kraťasech, tričku a teniskách. Ale na plážích pánové jen bermudy.

Náhrdelník u indiánů koupíte v Utahu od 35 do 80, menší věci tak od 25 a jsou to originální dárky.  Pokuta za špatné parkování je asi 35. Když jsem omylem projel most bez placení, došla mi časem pokuta domů asi na 500 Kč odečtením z karty.

 

Aby jste tedy mohli znát cenu vaší dovolené, musíte vyjít z navržené trasy, doby pobytu, způsobu ubytování a k tomu připočtete to ostatní. Nejdražší je letenka a auto. Pamatujte, že bez auta se v USA neobejdete, nikam by jste se nedostali, a to by byla velká škoda.

 

Fotogalerie: Kolik to celé bude stát?