samipousa.cz

Hotely, motely, kempy

Při našem výletu, který trval 24 dní, jsme 10 nocí strávili u známých v LA. Zbytek pak na cestách. Spát u známých má výhodu, protože ušetříte za ubytování (pokud ovšem bydlí v místě, které je pro vás výhodné), na druhou stranu to může přinášet společenské povinnosti. Za azyl u hostitele se samozřejmě chcete nějak odvděčit. Myslím, že minimálně se předpokládá společenská konverzace, pravděpodobně v angličtině. My tak trávili většinu večerů v LA s našimi přáteli, kteří nám poskytli azyl. Díky tomu jsme ušetřili za ubytování a také se dozvíte spoustu zajímavého ze života v jiné zemi. Na druhou jsme často byli z cestování utahaní a nejraději bychom šli spát. Zůstali jsme ale vždy s hostitelem a raději jsme obětovali přípravy na další den. Zde se vyplatilo, že jsem měl vše naplánováno. Ale stalo se nám, že jsme nějaké věci zapomněli, protože jsme díky komfortu ubytování nevozili v autě pořád všechno sebou.

 

V autě zjistíte, že vaše pečlivě zabalená zavazadla do letadla jakýmsi zákonem v kufru auta zdvojnásobí svůj objem, jakmile je jednou otevřete. K tomu přibudou nákupy potravin ze supermarketu, a když je vás v autě více než dva lidé, tak už nic nikdy nenajdete na svém místě. Doma jsem - v dobré víře, že ušetříme trochu peněz - kombinoval většinou levné hotely s motely a s kempy. Žádnou noc jsem neměl nepokrytou rezervací. Také se nestalo, že by nějaká z rezervací selhala. Pokud se týká prvých dvou způsobů ubytování, dnes není problém vyhledat si ubytování doma na internetu. Tam získáte nejen přehled o ceně ve vašem konkrétním termínu, ale i přibližně vidíte, jak hotel vypadá. Přibližně proto, že fotky obvykle znázorňují nejlepší pokoje, bazén je vyfocený z nejlepšího úhlu a dálnice a letiště za ním není v kytkách vidět. Pokud nechcete tato překvapení, podívejte se raději předem na Google Earth , jak to kolem vypadá.

https://www.google.com/earth/index.html

 

A v Google Street Viewer, který je součástí třeba www.maps.google.cz je vidět skutečné fotky hotelu, motelu, kempu i jeho okolí z ulice. U měst jako LA, může být obtížné se trefit do čtvrti, kde se máte ubytovat (více v kapitole LA). Držíme se proto doporučení turistického bedekru, který si koupíme ještě v Česku při přípravě cesty. Ostatní města jsou vcelku „malá“ a když máme auto, na místě tolik nezáleží.

 

Hotely

K hotelům není co dodat. I když jsou hotely různé podle města, místa, velikosti, řetězce, a ceny, poskytují slušnou kvalitu v rozsahu služeb, které zjistíte z internetu. Prostě si vybereme takový, který se nám líbí a vyhovuje nám polohou a cenou.

Třeba v Las Vegas (LV) se můžeme trochu rozšoupnout a je dobré tam spát blízko Las Vegas Bulvár (tzv.Strip), protože se pak můžeme napít alkoholu a vrátit se pěšky, ale není to nutné. Můžeme jet taxíkem, pokud nechcete ušetřit. Parkovat se dá v kasinech zezadu, i když už to není zadarmo, jako dřív. Ale noční projížďka autem po Stripu, také stojí zato.

 

Motely

Motely jsou vcelku dobrá varianta ubytování. (jsou i ve velkých městech jako LA nebo LV. Kromě místních nejrůznějších motelů, které musíte hledat podle města, jsou po USA řetězce motelů jako je např. Motel6, Super8, Travelodge a další, které jsou si dost podobné. Pokud si otevřeme stránky nějakého města, obvykle se již ubytování nabízí v některém ze sloupců, nebo provedeme vyhledání "accomodation".

Následuje popis motelů uvedené kategorie. Pokud budete v jiném (soukromém), může to být možná trochu lepší: (nebo taky horší  :-/ )

 

Přestože by měly být motely téže značky na stejné úrovni, dost záleží na jejich stavu opotřebovanosti. Ubytování na noc se dvěma postelemi stojí asi 80-100 dolarů (rok 2011) včetně daně. Postele jsou velikostí Queen (užší, asi 140cm) a King (širší, asi 160cm), ale na každé se vyspí dobře 2 osoby. Počítejte ale s jenom jedním povlečením na postel, které sestává ze spodního prostěradla, vrchního prostěradla, na kterém je deka a přes to je přehozen ozdobný přehoz. To celé je pečlivě zastrkáno mezi dvě matrace na posteli, které jsou položené na sobě. Výsledkem je vysoká, měkká a pérovací postel, ze které máte pocit, že spadnete. Pokud se snažíte zasunout se do této obálky, vytvořené zastrkanými prostěradly, budete si připadat jako v lisu, s chodidly vytočenými do stran. Takže nezbude vám než to všechno vyrvat a zbytek noci se přetahovat s partnerem o deku. Měkké a pérující postele se líbí dětem, které na nich cvičí trampolínu, vy však vstáváte s bolavými zády.

 

Do pokoje vstupujete dveřmi na magnetickou kartu buďto z chodby, častěji však z pavlače, nebo přímo z parkoviště (ground floor). Pokoj obvykle sestává z ložnice a koupelny, která může být rozdělena na místnůstku s umyvadlem, a WC s vanou se závěsem, zřídka jen sprchovým koutem. Standardem je postel s nočním stolkem a lampou, klimatizace (která má i topit, ale většinou spíš netopí), mizerné osvětlení, od kterého se nedá moc číst (už taky přešli na úsporky), koberec, stojací lampy, psací stolek aspoň s jednou židlí, držák kufru a někdy televize. Lednice spíše není. Okno má vždy záclonu a neprůhledný závěs.

WC jsou jiná, jsou naplněná vodou, která po spláchnutí zmizí i s obsahem, štětku by jste hledali marně. Lahůdkou je sprcha. Američané neznají sprchu na hadici, místo toho je hlavice na zdi na kloubu. Maturitu musíte složit při ovládání kohoutku, specialitou je, že pokaždé jsou trochu jiné. Většinou je s jedním knoflíkem, za který zatáhnete směrem k sobě. V tu ránu dostanete ledovou sprchu na vlasy. Do vany tak musíte předem zcela nazí, nebo se vplížit ze strany a snažit se seřídit teplotu na rozumnou hodnotu. Horkou vodou se neopaříte, provozovatelé šetří a bojí se žalob a proto je obvykle teplota tak tak. Samozřejmostí jsou čisté osušky, ručníky, žínky a ručník na podlahu, jednorázové kelímky, toaletní papír a malé mýdlo. Tedy všechno, co potřebujete.

 

Některé motely mají i malý překapávač, obvykle s jedním filtrem kávy. Když tam kávu nedáte, získáte horkou vodu na čaj s vůní kávy. Stěny a obložení van je často dost ojeté, někdy jde o výlisek z plastu, ale v zásadě je vždy čisto. Pokojské jsou většinou Latinos (Mexičanky), očekává se, že necháte při odjezdu dolar, nebo dva při odchodu na stolku, protože mají nízké platy a se spropitným (tzv. TIP) se opravdu počítá. Je to podobné jako v restauracích tip pro číšníky, kde je ale stanoven procentem z útraty (obvykle 15%). V motelu nepočítejte s možností jídla, někdy pouze dostanete ráno v ceně kávu, (typicky americkou, tj.slabou překapávanou, často s variantou bez kofeinu), kterou si vychutnáte z polystyrenového kelímku. Nkdy dokonce se sušenkou v recepci.

 

Při příjezdu kamkoliv jsem se vždy vytasil z výpisem rezervace vytisknuté tiskárnou z domova, ale to proto, že to je nejsnadnější způsob, jak udržet pořádek. Měl jsem je v šanonu spolu s plánem cesty. Recepční vždy požadují kreditní kartu, kterou projedou terminálem. Účet dostanete až při odjezdu po zaplacení. Vždy jsou drobné odlišnosti. Můžete také místo kartou zaplatit cash (hotově). Zřídka kdy mají v recepci PC s internetem pro hosty (tzv.office PC).  Motel vám poskytne vše nezbytné, co potřebujete, za relativně laciný peníz. Hlavně to máte blízko z postele na WC, a oproti kempu si nemusíte obouvat boty a tepláky a brát si baterku.

 

Kempy

To ovšem musíte, pokud jste se rozhodli ubytovat se v kempu. Po USA nemůžete bivakovat v přírodě. Jednak je to všude soukromé, pak je to zakázané a taky to nemusí být bezpečné. Ale prostě se to nepraktikuje. Pokud jedete do pouští, není špatné si jednou vyzkoušet spaní pod stanem, pokud je teplo. Nocleh v poušti, to je něco, na co asi hned tak nezapomenete. Tedy pokud jste v teple. V našem případě jsem podcenil termín (v půli dubna až května je v pouštích ještě citelná zima, někdy v noci mrzlo a ve stínu někde i ležel sníh). Rovněž malé bazény v kempech byly ještě v květnu zakryté plachtou. Kempy byly (až na výjimky) prázdné. To mělo výhodu, že společné WC se sprchou byly volné, a nemuseli jsme stát frontu, ale museli jsme si krom tenisek a tepláků sebou vzít i baterku, ručník, šampon a kartáček na zuby. Tak jako to je všude ve světě v kempech. Sprchy jsou ale oproti tuzemsku čisté a teče teplá voda.

 

Já jsem využil tábořišť celoamerické sítě kempů KOA. Vše se dá nalézt na internetu.

www.koa.com

Ačkoliv provozovatelé jsou soukromé osoby, vše je zastřešeno jednotným standardem a podmínkami. Výhodou těchto tábořišť je, že jsou vcelku strategicky rozmístěné poblíž národních a státních parků, ačkoliv jeden jsem objevil i v Las Vegas, což působilo mezi vysokými hotely opravdu zvláštně. Kempy KOA, o kterých zde píši, mají místa pro stany s autem (tent site), campery (RV site) a chatičky s autem (1 room cabin). Logicky se tedy předpokládá, že každý přicestuje autem, pěšci nejsou (nedošli by). Kempy vždy leží u silnice, odkud je vidět jejich typické žluté logo KOA. Výsledkem je, že pro hluk dálnice se nikdy dobře nevyspíte, pokud nepadnete únavou. V KOA platí pevné podmínky pro ubytování. Osádku recepce tvoří většinou důchodci, kteří úřadují v chatce u vjezdu, kde je i malý obchůdek. Recepce je ovšem přes noc uzavřená. Všude mají takové tablo a stolek: 

 

Pokud máte udělánu rezervaci předem (potvrzenou kreditkou předem), a pokud přijedete když už je recepce zavřená, najdete tam obálku s vaším jménem. Obálka obsahuje plánek tábořiště s  vyznačením trasy od recepce k vašemu místu fixkou. V noci to oceníte. Jsou tam být i klíče, pokud máte chatku. A údaje k platbě, to se vás ale netýká, když jedete na rezervaci. Samozřejmě jako vždy, můžete zaplatit při odjezdu namísto kartou cash.

 

Pokud nemáte udělánu rezervaci předem a recepce je už zavřená, jsou dvě možnosti:

Buď na tablu najdete volný lístek (plánek) s vyznačeným volným místem dané kategorie (stan, nebo camper = RV (recreation vehicle)), nebo máte smůlu, protože není místo. Lístek vyplníte, vhodíte do schránky a odeberete se na místo přidělené lístkem. 

V době naší návštěvy (duben, květen) byly některé kempy zcela prázdné a některé zcela plné, a nevím, čím se to řídí. Každopádně pokud pojedete v sezoně, počítejte spíše, že v kempech, blízkých parkům, místo určitě nebude. Místa se mohou lišit vybaveností. Vždy najdete kohoutek se studenou vodou, ale stanová místa ne vždy mají tzv. hook-up, tedy elektrickou zásuvku. Nemáte tedy kde dobít baterky do foťáku, leda v zásuvce na holení v umývárce, nebo někoho požádáte. Když srovnáme ceny za stanové místo, které bývá kolem 30 dolarů a chatku, která stojí kolem 60, tak si se slzou v oku vzpomenete na včerejší motel s WC a umyvadlem 3 metry od měkoučké povlečené postele s pokrývkou. Dále obvykle v kempu platíte nízký paušál za každou osobu. Zato tam máte železný gril a při troše štěstí (ne všude) i železný kruh na oheň.

 

V KOA kempech většinou naleznete i prádelnu, kde si za drobné zakoupíte dávku pracího prášku a naleznete zde několik praček a sušiček prádla, kde si můžete vyprat. Některé kempy mají malé bazény, nebo vířivky. Striktně je třeba dodržovat hodiny klidu, kdy není možné ani mluvit příliš nahlas u ohně, nebo používat elektrické agregáty. V opačném případě jsou Američané dosti asertivní a hájí svá práva buď přímo, nebo přes správce.

 

Jakmile v dešti zapícháte poslední kolíky od stanu, skočíte do auta a vydáte se k 25 km vzdálenému General Store pro nákup. Koupíte za 4 až 6 dolarů jedno či dvě umělá polena (název je třeba Duraflame), aby jste měli možnost sedět u ohýnku (hoří to asi 90minut), případně koupíte například ještě docela dobrou, i když trochu nasládlou polskou (americkou) klobásu, ve vakuovém balení a uhlí na gril. Asi půlkilovou to podkovu točeného salámu a pytel grilovacích briket, které pak nemáte čím zapálit (dají se nažhavit plynovým vařičem, který samozřejmě máte). Protože jste nemohli do letadla přibalit plynovou bombu, a systémy vařičů mohou být jiné, než ty evropské, doporučuji vám koupit oboje až v místním supermarketu. Nebo ve sportovním obchodě ve větším městě. Třeba "Big 5". My jsme tak koupili dvě nejlevnější karimatky po 10 USD (drahé jsou za 35), dá se koupit i levný stan asi od 60 dolarů nahoru, plynová bomba Coleman se závitem, stojí 6 a vařič odhaduji tak za 35.

Rána v kempu odpovídají počasí a vašemu věku. Pokud jste mladí tak jste OK, pokud jste v noci minimálně 1x vstávali na WC, ráno jste stáli frontu na sprchu (vždy teplá), máte otlačený obličej a záda na tři kusy. A slibujete si, že už nikdy neuděláte tu blbost po padesátce, spát ve stanu, a pak sušit vlhké ručníky v autě.

 

1 Room Cabin v kempu KOA

Lepší variantou je spaní v chatičce. Nemusíte stavět stan, neprší a nefouká na vás, na zápraží můžete vařit na vařiči a v noci si můžete přitápět slabými elektrickými kamínky, takže si i dobijete baterky do kamery. V chatičce je jedna dvojpostel s molitanovou matrací v kožence, na kterou si rozvinete spacáky a jedna palanda se dvěma lůžky. Nevýhodou chatek je, že obvykle již nejsou k dispozici a pak zmíněná cena. Pro nás byly chatky vysvobozením, když v prázdném kempu klesaly teploty k nule. Z jednoho KOA jsme pak volali do příštího, zda nemají volnou chatku jako navýšení (upgrade) naší stanové rezervace, takže nám tam pak nechali klíče od ní v obálce a v jedné nám dokonce předem zatopilli.

Suma sumárum rozmyslete si dobře, zda se vám vyplatí plnit jeden kufr spacákama a stanem s baterkou, když už platíte za letenku 20tisíc.

 

Fotogalerie: Hotely, motely, kempy